Αρχική
Καλωσήρθατε στο site μας Welcome to our site

 

 

 

 

 Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε μας στο Facebook.

 

  

 ΝΕΟ: 

Σας περιμένουμε το Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου στις 16.00, για μία συνάντηση μέσω Skype! Για λεπτομέρειες, επικοινωνήστε μαζί μας στο mail This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it

  

 

Η Αφασική Ομάδα Θεσσαλονίκης έχει πλέον ενσωματωθεί στην Ελληνική Συνεργασία για τα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια.

 Σε μια πρόσφατη μελέτη, αξιολογήθηκε η ιστοσελίδα της Αφασικής Ομάδας Θεσσαλονίκης, και η σελίδα της στο Facebook. Η έρευνα δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Εγκέφαλος.

Δημιουργήθηκε στο Κέντρο Αποκατάστασης "Αναγέννηση" μια εφαρμογή με όνομα "Στοματοπροσωπικές Ασκήσεις για Βλάβη στα Κρανιακά Νεύρα". Η εφαρμογή αυτή έχει ως στόχο την ενδυνάμωση των κρανιακών νεύρων. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε τη σελίδα
 

 Νέες Θεραπείες για τις συνέπειες του Αγγειακού Εγκεφαλικού Επεισοδίου

Έρευνες που είχαν στόχο τη μείωση των συνεπειών του Αγγειακού Εγκεφαλικού Επεισοδίου παρουσιάζουν τα εξής αποτελέσματα:

1. Η θεραπευτική υποθερμία μέσω ειδικού συστήματος ψύξης  μπορεί να μειώσει τις συνέπειες σε ασθενείς με ΑΕΕ. 

2. Νέες νευροαπεικονιστικές μέθοδοι  μπορούν να εκτιμήσουν πόσος χρόνος πέρασε από το ΑΕΕ, και συνεπώς, να αποφασίσουν αν είναι κατάλληλη η χορήγηση tPA (η φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να χορηγείται ως και 4.5 ώρες μετά το ΑΕΕ).

3. Η Νόσος των Μικρών Αγγείων συνδέεται με τα ΑΕΕ και με την άνοια. Μελέτες για τη Νόσο των Μικρών Αγγείων μπορούν να βοηθήσουν στην πρόληψη και αντιμετώπιση  της άνοιας και των ΑΕΕ.

 

Οι παραπάνω έρευνες υποστηρίζονται οικονομικά από την Ευρωπαϊκή Ένωση .

 

 

 

 

¶λλες Ομάδες Υποστήριξης για την Αφασία στο Διαδίκτυο: 

 

 

 ¶λλες Ομάδες Υποστήριξης για τα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια:

  • StrokeNetwork: strokenetwork.org 
  • National Stroke Association: stroke.org 
  • strokesupport.com/info/aphasia/default.asp 
  • Stroke Awareness For Everyone: strokesafe.org 
  • American Stroke Association: strokeassociation.org 
  • National Institute of Neurological Disorders and Stroke: www.ninds.nih.gov.lealth_ar_medical/disorders/aphasia 
  • Stroke Rehabilitation Unit: aphasia.ie 
  • Heart and Stroke Foundation of South Africa: www.heartfoundation.co.za 
  • Stroke Association in United Kingdom: https://www.stroke.org.uk/ 
  • Stroke Foundation in Australia: https://strokefoundation.com.au/
  • Different Strokes: http://www.differentstrokes.co.uk/
  • Stroke Chat Room http://www.healthfulchat.org/stroke-chat-room.html
  • Children’s Hemiplegia & Stroke Association http://www.chasa .org
  • Τhe Internet Stroke Center http://www.strokecenter.org
  • Pediatric Stroke Network http://www.pediatricstrokenetwork.com/
  • HemiHelp – UK http://www.hemihelp.org.uk/
  • The Stroke Network http://www.strokenetwork.net/
  • World Stroke Organization: http://worldstrokeorganization.blogspot.com.au 
  • The Hellenic Neurological Society website: www.enee.gr
  • Ελληνική Συνεργασία για τα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια: http://www.cerebrovascular.gr/categories_en.asp?catid=48
 
 
 
 
Επικοινωνία:
Mπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας, στέλνοντας mail στο This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it ή εισερχόμενο μήνυμα στη σελίδα του Facebook (σύνδεσμος στην κορυφή της σελίδας).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Read more...
 
© 2018 Αφασική Ομάδα Θεσσαλονίκης
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License. Created by Τσοτουλίδης Γιώργος